piątek, 26 czerwca 2015

#13 Anna Herbich - Dziewczyny z Powstania

Książka przeczytana w ramach  BookAThonu
 21 do 28 czerwca 2015r.


III. Przeczytaj książkę z gatunku, po który 
sięgasz najrzadziej.
Tytuł: Dziewczyny z Powstania

Autor: Anna Herbich

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Data wydania: 19 maja 2014

Liczba stron: 330

Kategoria: Literatura faktu
Bardzo ciężko jest mi recenzować książkę opartą na faktach.
Są to wydarzenia, które ktoś przeżył i doświadczył.
Ktoś oddaje nam cząstkę siebie, swojej historii, aby obcy ludzie mogli przeczytać, dowiedzieć się co przeżył i doświadczył."Gdy Niemiec przesłuchuje, to człowiek myśli - wróg. Ale gdy przesłuchuje rodak, mówiący po polsku - to nie da się opisać tego, jak to bardzo boli."


Książki o tematyce wojennej są książkami trudnymi i smutnymi.
Ciężko mi się w ogóle czyta ten gatunek, jednakże postanowiłam przeczytać "Dziewczyny z Powstania". W książce są opisane wydarzenia, przez które czujemy się jakbyśmy sami tam byli. Czujemy strach, głód i cierpienie, ale także wzruszenie i podziw.


"Ci młodzi żołnierze nie wszyscy mieli dziewczyny, ale wszyscy mieli matki.".


Co jest niezwykłe w tej książce? Są ukazane losy bohaterek, nie bohaterów. Bo przecież w Powstaniu nie brali tylko udział mężczyźni. Były też sanitariuszki, łączniczki i zwykłe (nie zwykłe) kobiety, nastolatki i małe dziewczynki. One musiały walczyć, bo czuły ten obowiązek, tak trzeba było.


"Wojna jest czasem, w którym człowiek jest przygotowany na wszystko - nawet na wycelowanie broni w cywilów, którzy nie chcą pomóc rannemu powstańcowi. Bez chwili wahania." 


Czym jest walka w tej książce? Wszystkim.
Każda z bohaterek walczy, chce walczyć.


"Do powstania poszłabym raz jeszcze. Bez najmniejszego wahania. Nie zrozumie tego nikt, kto nie przeżył okupacji"Książka jest podzielona na rozdziały, a każdy rozdział jest z osobna poświęcony jednej bohaterce. Historie przedstawione w książce są straszne, wręcz okropne, a zarazem niezwykłe. Nie będę ani wybierać, ani też opisywać indywidualne historie ze względu na to, że każda z jedynatu bohaterek jest wyjątkowa i jeśli chcecie je przeczytać to jak najbardziej zachęcam was do lektury.


"-Ja już nie wytrzymuję!-krzyknęłam.
-Nie przesadzaj-odpowiedział.-Nawet jeśli będziemy musieli zginąć, to trudno. Może przynajmniej następni, ci, co przyjdą po nas, będą mieli lepiej."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz